چهارشنبه , ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
خانه / سرای دانش / معرفی کتاب / شاهنامه اثر کیست؟

شاهنامه اثر کیست؟

شاهنامه, اثر, کیستاثر بزرگ ترین حماسه پرداز زبان فارسی، حکیم ابوالقاسم فردوسی است. اين شاعر بزرگ ایران اثر بی رقیب خود شاهنامه را در قرن چهارم هجری سرود.

شاهنامه فردوسی، ادامه کار “دقیقی توسی” بود که در حال به نظم درآوردن شاهنامه ي (ابومنصوری) از دنیا رفته بود.شاهنامه، غنی ترین دیوان شعر و مهمّ ترین سند عظمت و فصاحت زبان فارسی است. روایات اساطیری، پهلوانی و تاریخی ایران از عهد کیومرث تا پایان دوران یزدگرد ساسانی را شامل می شود.

از دید فردوسی این اثر ارزشمند، همة تاریخ و فرهنگ ایران پیش از اسلام است، علّت شهرت آن، علاه بر محتویاتش که سراسر عبرت، حکمت و آزاد اندیشی است، ایمان پاک، اخلاص و علاقة سرایندة آن می باشد که همة ي عمر و ثروت موروثی اش را وقف آن کرد.

 

داستان های شاهنامه، شرح استادانة جنگ های ایرانیان به فرماندهی رستم با تورانیان و نیز تاریخ ساسانیان به شکلی افسانه گونه است.فردوسی، پس از حدود ۳۰ سال شاهنامه را که دارای ۶۰۰۰۰ بیت بود، به سلطان محمود غزنوی هدیه کرد.از مزایای ادبی شاهنامه، اشاره به حکایت ها، ضرب المثل ها و معانی دینی و اخلاقی است. این امر نشان می دهد که فردوسی، مطالعات اسلامی زیادی داشته است و به همین دلیل توانسته نکات قرآنی و اخلاقی را به صورتی پوشیده، با معتقدات پهلوانان داستان هایش درآمیزد و به صورتي ابتکاری به زبان فارسی، هدیه کند.

 

که مازندران شهر ما یاد باد

همیشه بر و بومش آباد باد

که در بوستانش سراسر گل است

به کوه اندرون لاله و سنبل است

هوا خوشگوار و زمین پرنگار

نه سرد و نه گرم و همیشه بهار

نوازنده بلبل به باغ اندرون

گرازنده آهو به راغ اندرون

گلابست گویی به جویش روان

همی شاد گردد زبویش روان

دی و آذر و بهمن و فروردین

همیشه پر از لاله بینی زمین

کسی کاندر آن بوم آباد نیست

به کام از دل و جان خود شاد نیست

منبع: دايرة المعارف كودكان و نو جوانان / جواد محدّثي و … / ج۲ / سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي / چ ۱ / تهران / ص ۸۸۹٫

باکس شناور "همچنین ببنید"

تفسیر راهنما

تفسيری ترتيبى از قرآن كه براساس يادداشت هاى متفكّر و قرآن‌پژوه معاصر، مرحوم حضرت آیت …